недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Намалени цените на тековно потрошените средства во земјоделството

zemjodelstvo

Поврзани вести

Цените во земјоделството во февруари оваа година, во однос на истиот месец лани, кај тековно потрошените средства се намалени за 4,6 отсто, а кај средствата наменети за инвестиции во земјоделството се зголемени за 9,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во делот на средствата наменети за инвестиции во земјоделството, во февруари оваа година, во споредба со истиот период лани, индексот на цените на растителното производство изнесува 112,3, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 100,6.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести