четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Намалени продажните цени на индустриските производи во јануари

prerabotuvacka industrija

Поврзани вести

Продажните цени на производителите на индустриските производи на домашниот пазар, на месечно ниво се пониски за 0,5 отсто на месечно ниво, додека за 2,3 отсто на годишно ниво, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во јануари оваа година, во споредба со декември 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 1,1 отсто, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0,8 отсто и во групата Капитални производи за 0,2 отсто.

Во јануари оваа, во споредба со истиот период лани, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за четири отсто, Трајни производи за широка потрошувачка за 2,6 отсто, Интермедијарни производи, освен енергија за 1,2 отсто, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1,2 отсто  и во групата Капитални производи за еден отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести