вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Намалени продажните цени на индустриските производи во октомври

industrija

Поврзани вести

Продажните цени на производителите на индустриски производи во октомври, на месечно ниво се пониски за 1,4, а на годишно ниво за два отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во октомври оваа година, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0,6 отсто и во секторот Снабдување со
електрична енергија, гас, пареа и климатизација за два отсто, а се пониски во секторот Преработувачка индустрија за 1,8 отсто.
Во октомври оваа година, во споредба со истиот период лани, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 3,1 отсто, а се пониски во секторот
Преработувачка индустрија за 2,5 отсто и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
за 0,2 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести