вторник, 27 јуни 2017  |  Вести денес: 43

Намалени цените на угостителските производи во ноември

Цените на угостителските услуги во ноември оваа година, во споредба со претходниот месец, бележат намалување од два отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

restoran

Поврзани вести

Зголемување на цените на угостителските услуги е забележано во групите Храна за 0,1 отсто и Безалкохолни пијалаци за 0,5 отсто, додека во групата Ноќевања е забележано намалување за девет отсто.
Индексот на цените на угостителските услуги во ноември оваа година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 0,1 отсто.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- ноември оваа година, во однос
на истиот период од минатата година, е зголемен за 1,2 отсто, додека во однос на декември минатата година е зголемен за еден отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести