недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Намалените резерви ја поскапеа цената на нафтата

nafta

Поврзани вести

Терминските цени на нафтата денеска пораснаа по падот на резервите за клучниот американски пазар, што укажува на силна побарувачка.

Еден барел американска „лесна“ нафта за испорака во април поскапе на трговската берза во Њујорк 38 центи на 100,75 долари за барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ за испорака во мај на пазарот во Лондон чинела 106,15 долари, односно 30 центи повеќе одошто на крајот на вчерашното тргување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести