вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 53

Намалете го крвниот притисок со круша!

624-400-krusha-plod

Поврзани вести

Едно од природните решенија за регулирање на крвниот притисок е во овошјето кое Ви е на дофат – круша!

Овој вид овошје го регулира крвниот притисок. Крушата содржи шеќери, минерали и витамини А, Б1, Б2, ПП и Ц. Во 100 грама круша има 35 калории.

krusa

Ако се презрели, може да имаат лаксативно дејство.

Се разбира, најздрави се свежи, но може да ги сварите како компот, во црвено вино, со неколку каранфилчиња.

Зошто се добри? Богати се со калиум и го спречуваат задржувањето на течностите (пресудни за целулитот и отеченоста), но го намалуваат и притисокот.

Најчитани вести