петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Наместо поларна зима, не очекува релативно суво време

GUZVE U SAOBRACAJU ZBOG SMETOVA NA PUTU

Последни вести

За следните денови Управата за хидрометеролошки работи во Република Македонија најавува суво време со максимални температури во интервал од 11 до 17 степени.

Според порталот accuweather.com, сувото време во Македонија ќе се задржи до недела, кога не очекува облачно време со повремени врнежи од дожд.

vreme_1

Настрана од тоа, медиумите вчера повикувајќи се на британски метеролози, пишуваа дека зимата која е пред нас ќе биде најладна зима во последните 100 години, а ќе го зафати поголемиот дел од Стариот континент.

Големите количества на снег упорно ќе ја  затрупуваат Европа, следени со многу ниски температури. Според проценките на британските метеоролози, арктичката зима ќе го окова континенетот дури пет месеци.

vreme_2

Тие најавуваат дека првиот леден бран можеме да го очекуваме веќе во ноември.
За јануари се предвидува рекордно ниска температура од минус 27 степени, и тоа на поголем дел од континентот, вклучувајќи го и пределот на Србија.

vreme_3

Иако според порталот accuweather.com временска прогноза имаме само за до почетокот на декември, во ниту еден случај не проследуваме најава за екстремно ниски температури.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести