Магазин

Намирници кои ќе ја направат вашата кожа блескава

Намирници кои ќе ја направат вашата кожа блескава

Не оди само љубовта низ желудник. Бројни козметички производи ветуваат блескава кожа, но чест забораваме дека правилниот начин на исхрана е најважен за кожата.

Хидратација

Кожата е најголем орган на човечкото тело и многу е важно секогаш да биде доволно хидрирана. Ако кожата не е доволно хидрирана, таа тоа и ќе го покаже. А освен тоа што не смее да се прескокнува дневната нега на кожат и да се пие доволно вода, тука се и намирницит со висока содржина на вода, а тоа се темнозелениот листест зеленчук, јагодите, лубеницата, крставиците и ананасот.

Масти

Масните киселини им помагаат на станиците на твојата кожа при одржувањето на влагата и ја штитат кожата од околината. Исхранара би требало да биде богата со омега 6 и омега 3 масни киселини, есенцијални масти, кои човечкото тело не може само да ги произведе. За природен сјај на кожата се препорачува масн риба, рзни житарки и смеки, како и авокадо.

Антиоксиданси

Храната богата со антиоксиданси исто така е важна за кожата, бидејќи тие ја штитат од негативните надворешни фактори, како што се УВ зраците и загадувачите. Посеги по пиперка, портокали, лимон, малини, цитрони…

Зацврстување

Состојката без која кожата не може да биде цврста секако е колагенот, главниот структурален протеин, кој го наоѓаме во нашето сврзно ткиво. Како што старееме, тој структурален обрач се крши, што резултира со тенка, лабава и раздразлива кожа. За ублажување на овој проблем, конзумирајте ги следните намирници: јајца, бакалар, ракчиња, јастог, сладок компир, сончоглед, бадеми, грав, соја, леблебија и алги.