Магазин

Намирници кои смируваат

Намирници кои смируваат

За да се ослободите од чувството на вознемиреност, важно е да се опуштите и наспиете.

За среќа, има многу природни методи кои во тоа можат да ви помогнат.

Чај од камилица

Докажаное  дека овој напиток го намалува интензитетот на грчевите во мускулите и го смирува телото, па можете да го пиете секоја вечер пред спиење за полесно да заспиете.

Лаванда

Ароматерапијата ја лекува благата инсомнија, а лавандата е тука, во било кој облик најдоба. Можете да го одберете маслото, спрејот, лосионот за тло или дури свеќата со мирис на оваа билка, која ги отвора чакрите и опушта.

Сладок компир

Оваа намирница е природеннепријател на стресот, бидејќи има сладок вкус и полн е со јагленохидрати. Богате со влакна, кои исто така влијаат на емотивната и физичката прибраност, а го одржува и чувството на задоволство.

Црна чоколада

Околу 40 грама од оваа намирница го намалува нивото на хормонот на стрес и ја остранува вознемиреноста. Притоа се ослободува ендорфин во мозокот и чувството на среќа расте.

Путер од кикирики

Тој делува кко вистинско гориво за исцрпеното тело. Богат е со витамин Б6 кој го регулира крвниот притисок и го подигнува расположението.

Цели житарки

Порцијата јаглениходрат во вид на цели житарки ослободува серотонин и ги смирува напнатите нерви.