четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Бомбашки напад во џамија во Саудиска Арабија

napad-dzamija-saudiskaarabija

Поврзани вести

Најмалку 11 лица се убиени во напад, извршен од бомбаш-самоубиец врз џамија во Кувајт, за време на петочната молитва, јави ТАСС.

Експлозијата се случила во зградата на џамијата, каде бомбашот ги активирал експлозивите.

Нападната е џамијата Ал Садик. Вообичаено во таа џамија се молат шиитски верници.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Групата Исламска држава, меѓутоа, ја презеде одговорноста за неколку бомбашки напади во две различни шиитски џамии во Саудиска Арабија.

Најчитани вести