Свет

Напад на американско конзуларно возило во Авганистан

Напад на американско конзуларно возило во Авганистан

Двајца американци се повредени во напад на возило на Конзулатот на САД во западната авганистанска провинција Херат, соопштува од Американската амбасада во Авганистан.

Две лица се пренесни во шпанската болница за дополнителни прегледи.

„Администрацијата на САД соработува со властите во Авганистан во истагата за овој инцидент и посочи дека виновниците мора да бидат уапсени“, се наведува во соопштението.