петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Нападнат египетски воен брод, осум војници исчезнати

Како што соопштила египетската армија нападот се оценува како „терористички“.

brod

Последни вести

Во Средоземно Море бил нападнат брод на воената морнарица на Египет при што пет војници се повредени, а осум се исчезнати.

Како што соопштила египетската армија нападот се оценува како „терористички“.

Четири помали бродови, што биле искористени во нападот, се уништени во престрелката на море. Во инцидентот се приведени 32 вооружени напаѓачи.

По соборувањето на исламистичкиот претседател Мохамед Морси од армијата во јули 2013 година нападите врз египетските сили за безбедност се честа појава, но вчерашниот напад на море досега е без преседан.

 

Најчитани вести