среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 0

Нападнат хуманитарен конвој во Сирија, примирјето неуспеа

ОН потврди дека хуманитарен конвој бил бомбардиран западно од градот Алепо. Најмалку 18 камиони биле уништени.

1200x600

Поврзани вести

Тие биле дел од конвој од 31 возила на ОН и Сириската црвена полумесечина кои доставувале помош за 78.000 луѓе во градот Орум ал Кубра, што е под контрола на бунтовниците.

Според портпарол на ОН, градот бил бомбардиран вчера вечерта. Било погодено и складиште на Сириската црвена полумесечина во Биг Орем. ОН не се во состојба да потврдат за жртви во нападот.

Најчитани вести