Свет

Нападнат конвојот автомобили на саудиската амбасада во Париз

Нападнат конвојот автомобили на саудиската амбасада во Париз

Група вооружени луѓе во неделата вечер во Париз го нападнала конвојот автомобили на амбасадата на Саудиска Арабија и украле 250 илјади евра и доверливи документи, пренесуваат француските медиуми.

Според првичните информации на француската полиција, никој не е повреден при нападот, а крадците успеале да избегаат.

Медиумите наведуваат дека неколку вооружени луѓе со пушки ги сопреле автомобилите и им се заканувале на патниците во возилата.

Парите и документите не се пронајдени, како ни крадците.