сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нападнат судија на кошаркарски натпревар во Кавадарци

kosharkarski_sudija_napadnat

Поврзани вести

За време на одржување на кошаркарски натпревар во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци помеѓу младинските екипи на кошаркарските клубови „Фени индустри“ од Кавадарци и „Шкупи“од Скопје, по завршување на првото продолжение, поради физички напад врз вториот судија Л.Н., делегатот го прекинал натпреварот.

Како што соопштуваат од МВР, по донесување на техничка грешка и отстранување на играч од екипата на клубот „Шкупи“ сите играчи како и помошниот тренер влегле на теренот со цел да го нападнат судијата.

По барање на делегатот интервенирано е од страна на полициски службеници кои  безбедно ги испратиле судиите во соблекувалните.

За цело време од страна на играчите биле фрлани пластични шишиња кон публиката и биле упатувани закани и навреди.

Сите членови од КК-„Шкупи“ биле упатени кон соблекувалната и потоа со придружба биле испратени за Скопје. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот и идентификување на сите учесници по што на истите ќе им бидат поднесени соодветни поднесоци.

Најчитани вести