среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Нападната германската амбасада во Грција

Германската амбасада е сместена во прометен дел од грчката престолнина.

grcka policija

Поврзани вести

Најмалку четири куршуми се испукани кон резиденцијата на амбасадорот на Германија во Атина рано утрово, повредени нема и не е причинета материјална штета.

Куршумите завршија во металната капија на резиденцијата зад заштитниот ѕид во многу прометна улица во грчката престолнина.

Полицијата пронашла  куршуми во тоа подрачје, а неименуван извор од полицијата рекол дека во тој напад учествувале две лица.

Грчкиот премиер, Антонис Самарас, разговарал со амбасадорот на Германија во Атина, Волфганг Долд по инцидентот.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести