вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Нападната израелската амбасада во Атина

atina

Последни вести

Израелската амбасада во Атина вчера беше нападната со огнено оружје од две засега непознати лица на мотоцикл.

Во инцидентот нема жртви, ниту ранети лица, а полицијата претпоставува дека е користен автомат Калашњиков.

Амбасадата се наоѓа на аголот на фреквентна атинска улица и регионот околу неа е блокиран, а во тек е истрага..

Рамки за муниција се пронајдени на местото на инцидентот и тие се анализираат од полицискиот оддел за борба против тероризмот.

Нападот се случува два дена по смртта на палестинскиот министер за време на судири на Западниот Брег. Во Грција имаше повеќе протести против политиката на Израел на Западниот Брег и во Појасот Газа.

 

Најчитани вести