петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Нападнати домовите на полски имигранти во Белфаст

b

Последни вести

Неколку куќи и домови на имигранти од Полска биле цел на напади во Белфаст, како дел од кампањата на омраза кон странските доселенеци, што се шири низ Северна Ирска.

Привремените живеалишта на три полски семејства биле каменувани и врз нив се испишани графити во кои се бара да си одат од покраината. Врз фасадите и вратите на куќите на полските доселеници, под закрила на ноќта, се испишани пароли: „Одете си дома“ и „Ова е само за локалното население“.

Никој од доселениците, кои во Белфаст се дојдени за подобар и побогат живот, не е повреден во овие инциденти, но полицијата покрена истрага.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести