Македонија,Крими хроника

Нападнати сириски мигранти кај Гевгелија

Нападнати сириски мигранти кај Гевгелија

Пет сириски мигранти-кои илегално ја преминале грчко-македонската граница, вчера околу 01,20 часот во с.Смоквица биле физички нападнати од страна на 7-8 засега непознати лица.

Како што соопшти МВР, напаѓачите од мигрантите одзеле 1000 евра и 3 мобилни телефони.

Од страна на итна медицинска помош мигрантите биле пренесени во медицинскиот центар Гевгелија, каде од страна на полициски службеници е обавен разговор со истите.

Полицијата презема мерки за расчистување на настанот.