понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нападнато грчко село во Албанија по фудбалскиот натпревар во Белград

Во соопштението на „Омонија“ се вели дека стотици лица навлегле во селото Дервичани, развиорувајќи знамиња и носејќи плакати со националистичка содржина со цел да ги испровоцираат етничките Грци, кои живеат во него.

85138181

Последни вести

Демократскиот сојуз на грчкото етничко малцинство во Албанија, „Омонија“ ја повика албанската Влада и премиерот итно да ги преземат сите потребни мерки за заштита на законите во земјата, пред ситуацијата да излезе од контрола, објави МИА.

Повикот е упатен во врска со инцидентот кој се случи пред неколку дена во селото Дервичани по прекинот на фудбалскиот натпревар меѓу Србија и Албанија во Белград.

Во соопштението на „Омонија“ се вели дека стотици лица навлегле во селото Дервичани, развиорувајќи знамиња и носејќи плакати со националистичка содржина со цел да ги испровоцираат етничките Грци, кои живеат во него.

– Албанците кршеа стакла на продавниците и автомобилите и напаѓаа припадници на етничото малцинство. Ситуацијата ќе излезеше од контрола, доколку не пристигнеа полициските единици, кои го спречија најлошото сценарио, се наведува во соопштението на „Омонија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести