сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 56

Напаѓачите во Есен биле симпатизери на Исламска држава

isis

Последни вести

Во извештајот на Министерството за внатрешни работи на покраината Северна Рајна Вестфалија се наведува дека двајцата средношколци кои што пред две недели во Есен извршија бомбашки напад врз верски објект на верската група Сики во Германија се радикални исламисти и симпатизери на Исламска држава.

Двајцата 16-годишни напаѓачи на 16 април детонирале апарат за гаснење а пожар полн со експлозив на влезот на верскиот објект. Напаѓачите одбиле да признаат дека причините за нападот се верски, иако едниот од нив признал дека е симпатизер на ИД и Ал Каеда, а на полицијата и е познат поради закани за еврејски познаник.
Според извештајот напаѓачите кои што беа уапсени четири дена по нападот се припадници на радикална салафистичка група активна во Есен.
Сиките се монотеистичка верска група која што потекнува од Индиската држава Пенџаб, а во Германија живеат околу 40.000 нејзини членови.

Најчитани вести