среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Напладне тргнува хуманитарниот конвој за Србија

plos

Поврзани вести

Постојано пристигува нова помош во пунктот на Црвениот крст во Момин Поток за настраданите во поплавите во Србија, а претставниците и волонтерите на Црвениот крст непрестано пакуваат кутии со собраните хуманитарни средства.

Грѓаните на Македонија уште еднаш ја покажаа хуманоста на дело.  Се донираа огрмнии количини на флаширана вода за пиење, храна, сокови, облека, бебешки производи, ќебиња. Исто така, собрани се и средства за лична хигиена, тоалет, влажни марамици, пелени, пасти за заби, шампони и детски играчки.

Од Црвениот крст се задоволни од текот на хуманитарната акција. Оттаму упатија пофалба за вчерашната граѓанска иницијатива на плоштадот „Македонија“ и најавија дополнтелна помош следниве денови.

Освен собраните хуманитарни средства, Македонците  на загрозените во Србија  им пружаат и морална поддршка и преку индивидуал интересни пораки и цртежи кои ги ставаат во пакетите со донациите.

Четири камиони се веќе пратени, а во 12 часот се очекува нов конвој со хуманитарна помош.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести