петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Напнато во Подгорица: Демонстрантите тргнале кон Владата, полицијата употребува солзавец

Судир меѓу црногорската полиција и демонстрантите, кои тргнаа по примерот од настаните во БиХ

podgorica

Поврзани вести

Црногорската полиција денеска се судрила со група демонстранти кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон кај зградата на Владата во Подгорица.

Демонстрантите фрлале камења кон полицијата која возвратила со солзавец.

Во протестите е повреден најмалку еден полицаец, а во тек е судир на демонстрантите и полицијата во паркот Његош.

Тамошните медиуми јавуваат дека на улиците има големи камења, кои ги фрлале демонстрантите.

На местото на судирите пристигнале и специјални полициски единици. Протестот бил организиран од фејсбук групата „Револуција во Црна Гора- сите на улица“.

Оваа група претходно најавуваше дека ќе организира протест пред зградата на црногорскиот парламент во Подгорица, каде што ќе бараат смена на актуелната власт, по пример од настаните во Босна и Херцеговина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести