четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Наполи и Пандев елиминирани од ЛШ

Горан Пандев со Наполи не успеа да обезбеди карта за 1/8 финалето од Лигата на шампионите

Пирова победа на Наполи над Арсенал

Пирова победа на Наполи над Арсенал

Поврзани вести

Најпознатиот македонски интернационалец, Горан Пандев и неговиот тим, италијанскиот калчолигаш Наполи, за жал не успеаа во намерата да изборат пласман во следната, 1/8 финална рунда од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони.

Наполи ја искористи предноста на домашниот терен и оствари заслужен триумф од 2:0 над лондонскиот премиерлигаш Арсенал, но избраниците на Рафа Бенитез имаа обврска да слават со најмалку три гола разлика во дуелот со директниот ривал за едно од девет места кои водат во следната рунда.

Пензионираниот репрезентативец на Македонија настапи до 57 минута, а потао беше заменет од репрезентативецот на Италија, Лоренцо Инсиње.

Освен Арсенал, палсман во 1/8 финалната рунда обезбедија и тимовите на Борусија од Дортмунд, Шалке, Зенит и Милан.

Резултати:

ГРУПА Е: Челзи – Стеауа 1:0, Шалке – Базел 2:0. Табела: Челзи 12, Шалке 10, Базел 8, Стеауа 3 бода.

 

ГРУПА Ф: Наполи – Арсенал 2:0, Марсеј – Борусија Д. 1:2. Табела: Борусија Д. 12, Арсенал 12, Наполи 12, Марсеј 0 бода.

 

ГРУПА Г: Атлетико М. – Порто 2:0, Австрија В. – Зенит 4:1. Табела: Атлетико 16, Зенит 6, Порто 5, Австрија В. 5 бода.

 

ГРУПА Х: Милан – Ајакс 0:0, Барселона – Селтик 6:1. Табела: Барселона 13, Милан 9, Ајакс 8, Селтик 3 бода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести