среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 0

Направете сами крем сирење од кефир

Поврзани вести

За ова крем сирење ви треба само кефир, морков и сусам.

Состојки:

  • Двa литри кефир (добро би било ако имате домашен, затоа што е погуст);
  • Една рака ситно исечкан босилек;
  • Сол по желба;
  • Еден поголем рендан морков;
  • Две супени лажици истостиран сусам.

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во кефирот и ќе добиете крем сирење. Би требало од два литра кефир да добиете околу 350 грама крем сирење.

Најчитани вести