петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Напредок во преговорите меѓу студентите и властите во Хонг Конг

Главниот администратор на Хонг Конг, Леунг Чун-jинг потврди дека нема да го прифати основното барање на демонстрантите - граѓаните да добијат право да номинираат кандидати на првите општии избори во 2017 година.

hong-kong_2611001b

Последни вести

Властите во Хонг Конг и лидерите на студентските протести постигнаа согласност за неколку точки од првиот круг преговори, што почнаа по повеќе од тринеделните демонстрации, објави МИА.

Главниот администратор на Хонг Конг, Леунг Чун-jинг потврди дека нема да го прифати основното барање на демонстрантите – граѓаните да добијат право да номинираат кандидати на првите општии избори во 2017 година.

Во исто време, тој изрази подготвеност да преговара за начинот на формирање на комитетот, кој ќе ги одобрува кандидатурите. Тоа прашање ќе се разгледува на вториот круг од преговорите, следните месеци.

Студентските лидери, исто така, покажаа дека не се расположени за компромиси.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести