четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 45

НАСА ја прекина соработката со Русија поради Украина

Во меморандумот на НАСА стои дека ќе продолжи само тековната соработка на Меѓународната вселенска станица.

download

Поврзани вести

Соединетите Американски Држави ги прекинале контактите меѓу НАСА и нејзиниот руски пандан, Роскосмос, поради ситуацијата во Украина, пишува Раша тудеј.

Во меморандумот на НАСА стои дека ќе продолжи само тековната соработка на Меѓународната вселенска станица.

„Оваа суспензија ги вклучува патувањата на НАСА во Русија и посетите од страна на руски владини претставници во објекти на НАСА, билатерални средби, електронска пошта, и телеконференции или видеоконференции“, пишува О’Брајан.

На меѓународната вселенска станица во моментот се наоѓаат тројца Руси, двајца Американци и еден Јапонец.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести