среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Насилството не може да биде одговор на желбите на украинскиот народ

loran fabios

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Франција, Лоран Фабиос изрази надеж дека во блиска иднина ќе бидат реализирани конкретни мерки за излез од политичката криза во земјата, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Насилството и радикализирањето не можат да бидат одговор на желбите на украинскиот народ“, се вели во коминикето на францускиот министер за надворешни работи, во кое се додава: „По повиците за дијалог во најблиско време треба да следат конкретни чекори“.

Фабиос повика на итно прекинување на насилството и продолжување на дијалогот меѓу властите на Украина и опозицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести