среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Наскоро 42 милиони евра помош за поплавените во БиХ

poplave_bosna6-160514

Последни вести

Првата транша од донаторските средства од Европската Унија за помош на поплавените подрачја во Босна и Херцеговина од 42 милиони евра би требало да биде оперативна во следните неколку дена, потврдила Делегацијата на ЕУ во БИХ.

За средствата да бидат оперативни, Владата на Федерацијата БИХ именувала членови на Управниот одбор на Фондот за помош на настраданите. Побарани се податоци за бројот на домовите кои итно треба да се санираат.

Утврдени се и креитериумите по кои ќе се доделуваат средствата кои се исти и за физичките и за правните лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести