четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Наскоро дијалог меѓу САД И Иран за безбедноста на Ирак

Стејт департментот објави дека заменикот на американскиот државен секретар Бил Бернс, ќе отпатува за Виена за да присуствува на разговорите.

obama

Поврзани вести

САД со долгогодишниот противник Иран се подготвуваат да започнат директен дијалог за безбедноста на Ирак и начините да се потиснат сунитските екстремисти, кои заземаат поголем дел од северните делови на земјата, објави Вол стрит журнал.

Повуикувајќи се на неименувани американски официјални лица, весникот наведува дека дијалогот ќе започне неделава, пренесе Ројтерс.

Американските официјални лица наведуваат дека засега не е сигурно кој дипломатски канал, администрацијата на Обама ќе го искористи.

Според наводите на весникот, една од можностите е тоа да се одвива преку Виена, каде што истакнатите американски и ирански официјални лица треба да се сретнат и да разговараат за спорната нуклеарна програма на Техеран.

Стејт департментот објави дека заменикот на американскиот државен секретар Бил Бернс, ќе отпатува за Виена за да присуствува на разговорите.

Американскиот сенатор Линдзи Грејам изјави дека на Вашингтон е неопходно ангажирање на Иран за да се спречи колапсот на владата во Ирак и дека треба да започнат преговори со Техеран.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести