петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Наскоро и копнена офанзива против ИД во Ирак

alen

Последни вести

Во текот на следните недели ирачките трупи ќе започнат копнена офанзива, со цел повторно да заземат делови од земјата кои се под контрола на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска координаторот на меѓународната коалиција против џихадистите Џон Ален.

– Тоа ќе биде голема копнена контраофанзива во Ирак. Во неделите кои следат, кога ирачките сили ќе почнат копнена офанзива, коалицијата ќе обезбеди поддршка согласно неа, најави Ален, додавајќи дека офанзивата ќе ја водат Ирачаните.

Тој ги отфрли обвинувањата дека постоело одложување во американското снабдување со оружје и обуката на ирачката војска, истакнувајќи дека САД прават се што е потребно за да помогнат.

Најчитани вести