четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Наскоро Калиопи ќе ја претстави евровизиската „Дона“

Автор на музиката и аранжманот на евровизиската песна „Дона“ е композиторот Ромео Грил, којшто воедно е и продуцент на истата, а текстот на песната го напиша Калиопи. Песната „Дона“ ќе биде изведена на македонски јазик.

Наскоро Калиопи ќе ја претстави евровизиската „Дона“

Наскоро Калиопи ќе ја претстави евровизиската „Дона“

Поврзани вести

Македонската песна за евровизија, „Дона“, дело на Калиопи и на Ромео Грил, на 7 март ќе биде претставена во специјално евровизиско шоу на МТВ1.

Калиопи на 61-тото издание на Изборот за песна на Евровизија во Стокхолм, Шведска, по втор пат ќе ја понесе Македонија кон евровизискиот врв.

Автор на музиката и аранжманот на евровизиската песна „Дона“ е композиторот Ромео Грил, којшто воедно е и продуцент на истата, а текстот на песната го напиша Калиопи. Песната „Дона“ ќе биде изведена на македонски јазик.

Изборот за Песна на Евровизија годинава ќе се одржи на 10-ти, 12-ти и 14-ти мај во арената Глоб во Стокхолм, а Калиопи ќе настапи во второто евровизиско полуфинале. Точниот редослед на настап на секоја од земјите учеснички ќе биде утврден по завршувањето на средбата на шефови на делегации, закажана за 14-ти март.

Најчитани вести