понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Наскоро ќе го видиме вистинското лице на Мона Лиза?

Во мај или јуни ќе ја дознаеме вистината

mona liza

Поврзани вести

Истрагата долга три години ги извела истражувачите на вистинскиот пат кон откривање на „вистинското лице“ на Мона Лиза и тоа наскоро би било завршено.

Истражувачот Силвано Винцети рекол дека научниците започнале ДНК тестови на скелетот кој неговиот тим го откри во 2012-тата година во Фиренца. Тие се надеваат дека ќе успеат да откријат дали тој му припаѓа на моделот кој се наоѓа на познатата слика на Леонардо Да Винчи.

Доколку припаѓа, а научниците тоа ќе го утврдат со тестирање ДНК на коските на нејзин роднина, Силвано ќе може да создаде компјутерски генериран приказ на нејзиното лице, кое можеби ќе личи или ќе биде целосно различно од она на познатата слика.

Винцети ја разбранува јавноста во 2011-тата година со тврдењето дека на Да Винчи му позирал маж.

Доколку компјутерски генерираниот приказ на лицето не биде сличен со оној на Мона Лиза, тоа би можело да значи дека Да Винчи користел повеќе модели за својата слика.

Винцети смета дека резултатите ќе бидат готови во мај или јуни.

Сликата се наоѓа во музејот Лувр,а Винцети пред две години покрена иницијатива таа да се врати во Италија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести