понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Настаните во Украина може да го забават приемот на нови членки во НАТО

rasmusen

Поврзани вести

Настаните во Украина можат да доведат до промени во пристапот на НАТО кон вклучувањето на нови земји-членки и проблемот со нуклеарното разоружување, истакнал за време на посетата во Вашингтон, генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Расмусен потсетиЛ дека во моментов за прием во Алијансата активно се подготвуваат четири држави: Босна и Херцеговина, Македонија, Црна Гора и Грузија.

„Одлуката за влез во НАТО се носи врз основа на цврсти критериуми и на сите четири држави им претстои да заврши уште некои работи“, истакнал Расмусен, додавајќи дека на политиката на отворени врати на НАТО може да влијаат и настаните во Украина.

Конкретно какви промени може да има во процесот на проширување на алијансата, Расмусен не прецизирал.

Генералниот секретар истакнал дека активностите на Русија во Крим ќе влијаат и на политиката на НАТО во областа на контролата на вооружувањето, вклучувајќи го и нуклеарното оружје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести