недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Највисок наталитет има во Тетово, Чаир, Сарај, Куманово и Студеничани

baby-2

Поврзани вести

Интересен е податокот дека најнизок наталитет имаат општините со голем број на разводи како Карпош, Охрид, Битола и Прилеп. И обратно, општините со помалку разводи како Чаир, Сарај и Студеничани имаат одличен наталитет.

Во текот на вчерашниот ден, Заводот за статистика на Република Македонија го објави соопштението за наталитетот за првото тримесечје од 2014 година.

Општини со највисок наталитет се Тетово, Чаир, Сарај, Куманово и Студеничани, додека општини со најмал наталитет се Битола, Карпош, Прилеп, Велес, Кочани и Охрид.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести