понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Натанјаху решен да ги уништи тунелите на границата помеѓу Појасот Газа и Израел.

Нема да прифатам ниту еден предлог кој нема да ѝ овозможи на израелската војска да ја заврши важната задача заради безбедноста на Израел, изјави израелскиот премиер на почетокот на седницата на Владата во Тел Авив.

netanjahu

Последни вести

Израелскиот премиер, Бенјамин Натанјаху, денеска изјави дека Израел е одлучен, без оглед на напорите за воспоставување на прекин на огнот, да се заврши уништувањето на тунелите кои палестинските милитанти ги изградија под границата помеѓу Појасот Газа и Израел.

„Ние сме решени да ја завршиме мисијата со или без прекин на огнот. Нема да прифатам ниту еден предлог кој нема да ѝ овозможи на израелската војска да ја заврши важната задача заради безбедноста на Израел“, изјави израелскиот премиер на почетокот на седницата на Владата во Тел Авив.

Генерал-мајорот Сами Тургеман, шеф на израелските сили во Газа, вчера изјави дека преостануваат само некоку дена да се уништат сите тунели за напади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести