петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

НАТО министрите денеска за Украина

download

Последни вести

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО ќе се состанат денеска во Брисел за да ја разгледаат ситуацијата во Украина и да подготват терен за претстојниот самит во Велс, пренесоа медиумите.

На состанотот на министерскиот совет повикан е и новиот украински шеф на дипломатијата Павло Климкин, како и високата претставничка на Европската Унија за безбедност Кетрин Ештон, најавено е од седиштето на НАТО.

Освен украинската криза, министрите ќе разговараат и за напредокот кој земјите кандидати  го оствариле на патото за членство во НАТО, иако конечната одлука за проширувањето ќе го причека самитот во Велс, закажан за септември.

Меѓу земјите кои се надеваат на повик за членство е и Црна Гора, но бриселски дипломатски извори велат дека во НАТО сеуште нема согласност дали се исполнети сите критериуми кои ги пропишала Алијансата.

Состанокот ќе почне со работна вечера и ќе продолжи утре, а на дневен ред е и планско повлекување од Авганистан, кој треба да се заврши до крајот на годината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести