недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

НАТО обвинет за смрт на седум цивили во Авганистан

Според демонстрантите, авионите на Алијансата нападнале група селани кои собирале дрва и убиле седуммина од нив, меѓу кои и едно 12-годишно момче.

Australian and British troops stand at attention during an ANZAC day ceremony at Camp Armadillo in Helmand Province

Последни вести

Неколку стотици авганистански селани се собра денеска на протести во градот Гардез во источната провинција Патакија, обвинувајќи ги силите на НАТО дека при воздушни напади убиле седуммина цивили.

Учесниците на протестот донесоа седум тела пред канцеларијата на гувернерот на Патакија, тврдејќи дека тоа се нивни соселани убиени вчера за време на воздушни напади на силите на НАТО во планинските реони во близината на Гардез.

Според демонстрантите, авионите на Алијансата нападнале група селани кои собирале дрва и убиле седуммина од нив, меѓу кои и едно 12-годишно момче.

Учесниците на протестот извикуваа пароли против меѓународните сили и бараа од Владата да спречи вакви напади во нивниот регион во иднина.

Командата на НАТО во Авганистан, од своја страна, соопшти дека во вчерашниот „прецизен напад“ во реонот на Гардез биле ликвидирани осуммина вооружени мажи и дека при акцијата немало цивилни жртви и не била предизвикана никаква материјална штета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести