петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

НАТО подготвува нова мисија во Авганистан

nato-zname

Поврзани вести

НАТО од први јануари 2015 година ќе започне да врши нова воена мисија во Авганистан под кодирано име „Решителна поддршка“, што ќе биде за подготовка и помагање на авганистанските сили за безбедност, без да се одржуваат борбени дејства, соопштил претседателот на Воениот комитет на НАТО, Кнуд Бартелс, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„НАТО во моментов работи со авганистанските власти над создавање на правна основа за мисијата ‘Решителна поддршка’“,, рекол Бартелс на отворањето на дводневниот состанок на началниците на генералштабовите на 28-те земји членки на Алијансата.

Учесниците ќе разговараат за плановите за новата мисија и безбедноста на престојните избори за претседател на Авганистан .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести