Свет

НАТО: Русија да ги повлече своите сили од Украина

НАТО: Русија да ги повлече своите сили од Украина

НАТО денеска ја повика Русија да ги повлече своите сили од источна Украина, да престане со поддршка на проруските сили и да го почитува договорот од Минск.

– Руските сили, артилерија и противвоздушни единици, како и командните и контролни елементи, се уште се активни во Украина, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пренесува МИА.

Столтенберг нагласи дека ситуацијата во источна Украина се влошува и дека примирјето не се почитува.

– Загрижен сум поради влошувањето на ситуацијата во и околу Дебалцево, нагласи генералниот секретар на НАТО.

Одбивањето на проруските сили да го почитуваат прекинот на огнот е закана за договорот постигнат во Минск и оневозможува пристап до зоните на конфликт на набљудувачите на ОБСЕ, истакна Столтенберг пред новинарите во Рига.