среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

НАТО: Русија да ги повлече своите сили од Украина

uuu

Последни вести

НАТО денеска ја повика Русија да ги повлече своите сили од источна Украина, да престане со поддршка на проруските сили и да го почитува договорот од Минск.

– Руските сили, артилерија и противвоздушни единици, како и командните и контролни елементи, се уште се активни во Украина, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пренесува МИА.

Столтенберг нагласи дека ситуацијата во источна Украина се влошува и дека примирјето не се почитува.

– Загрижен сум поради влошувањето на ситуацијата во и околу Дебалцево, нагласи генералниот секретар на НАТО.

Одбивањето на проруските сили да го почитуваат прекинот на огнот е закана за договорот постигнат во Минск и оневозможува пристап до зоните на конфликт на набљудувачите на ОБСЕ, истакна Столтенберг пред новинарите во Рига.

Најчитани вести