петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

НАТО Самит поради воената закана од Русија

kamerun

Поврзани вести

Британскиот премиер Дејвид Камерун изјави дека НАТО мора да се преиспита дали е способен подобро да ги брани своите членки од потенцијалните воени закани од Русија.

Камерун изјави дека северноатлантскиот воен сојуз кој го предводи САД мора да подразмисли за своите односи со Москва, заради украинската криза јави Ројтерс.

Британскиот премиер кој следниот месец ќе биде домаќин на самитот на НАТО во Велс изјави дека ќе ја искористи можноста од 28 членки да побара преиспитување на односите со Русија на подолги патеки , имајќи предвид  дека Москва го доживува НАТО како противник.

НАТО, како што наведува британската агенција ги зајакна вежбите на истокот  на Европа откако Русија во март месец го анектираше Крим  и тројно го зголеми бројот на борбените авиони стационирани во регионот на Балтикот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести