сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НАТО се сомнева дека црногорски агенти работат за Русија

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен нагласи дека министрите за надворешни работи на земјите-членки до крајот на 2015 година ќе одлучат дали е време Црна Гора да им се придружи.

agenty-vliyaniya-330

Поврзани вести

Влезот на Црна Гора во НАТО се одлага поради сомневање дека во црногорските разузнавачки служби работат руски шпиони, објави „Вијести“ повикувајќи се на американски медиуми.

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен нагласи дека министрите за надворешни работи на земјите-членки до крајот на 2015 година ќе одлучат дали е време Црна Гора да им се придружи. Она за што не се зборува јавно, е причината за одлагањето, а тоа е наводно руско уфрлување во црногорските разузнавачки служби.

„Тоа е камен на сопнување, изјави официјално лице од НАТО за американски медиуми, и побарал анонимност.

Тој проценува дека од 25 до 50 агенти има во црногорските разузнавачки служби кои се поврзани со Русија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести