сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НАТО трупа војска во источна Европа, Бугарија тргнува против Путин

Гледаме дека се води една целосно насочена политика за дестабилизирање и тоа неможе да остане без одговор, изјавува Плевнелиев

rasmusen

Последни вести

НАТО ќе распореди дополнителни воздушни, поморски и пешадиски сили во источна Европа, поради продлабочувањето на кризата во Украина, соопшти генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен.

„Договоривме пакет за дополнителни воени мерки, кои ќе ја засилат нашата безбедност и ќе ја демонстрираат силата на нашата сојузничка солидарност. Ќе имаме повеќе летала во воздухот, повеќе бродови во морето, и поголема готовност на копно. Новите мерки ќе стапат во сила во следните неколку денови“, изјави Расмусен.

Според него, главна задача на НАТО ќе биде заштита на сојузниците.

„Веќе применивме сериозни чекори во реонот на Балтичкото море, над Полска и Романија, постојано летаат наши разузнувачки авиони“, прецизирал генералниот секретар на Алијансата.

Тој додал дека претстои дополнително распоредување на воени бродови во Балтикот и во Средоземното море, и „секаде на други места, каде е неопходно“. Понатака, посочил дека НАТО ќе ги ревидира и ќе ги зајакне своите одбрамбени планови.

„Ги применуваме мерките веднш и ќе има и уште, ако тоа е неопходно, во следните неколку недели и месеци. Напорите ни се насочени кон обебедување на мирот, и соодветствуваат со меѓународните обврски. За нас, единствен пат напред е политичкото решение. Целосно ги поддржуваме разговорите во Женева“, посочил тој.

Расмусен ја повика Русија да биде дел од решението, да ја сопре дестабилизацијата на Украина, да ја повлече армијата од границата и јасно да покаже дека не ги поддржува насилните дејствија на добро вооружените милиции на проруските сепаратисти.

Главниот командант на европските сили на НАТО, генералот Филип Бријдлов, посочува дека Алијансата не гледа сериозна промена во бројот и позициите на руските војници, распоредени долж границата со Украина. Според податоците на НАТО, Русија има распоредено околу 40.000 свои војници долж границата со Украина.

И Германија ја повика Русија да ги повлече војниците и да го омекне тонот во руските државни медиуми, кои според Берлин поттикнуваат сепаратизам меѓу етничеките Руси во источна Европа, објавува „Асошиејтед прес“.

Канцеларот Ангела Меркел, вчеравечер, му рекла на рускиот претседател Владимир Путин, дека неговата земја ја носи најголемата одговорност за смирување на ситуацијата, соопштил германскиот владин портпарол, Георг Штрајтер. Германија учествува со помошни пловила и патролни летала во дејствијата на НАТО за одржување на безбедноста на источните граници на Алијансата, објави новинската агенција „Дојче прес агентур“, повикувајќи се на информација на министерството за одбрана во Берлин.

Лесновооружениот помошен брод „Елбе“ со екипаж од 45 луѓе, од германската борбена флота, ќе дејствува како предводник во вежбата на НАТО за чистење од мини, која ќе почне кон крајот на мај, годинава, во Блтичкото море, се вели уште во информацијата.
Понатака наведено е дека од септември шест борбени авиони од типот „Јурофајтер“, од германските сили, ќе бидат на располагање на НАТО, и тоа во период од четири месеци, за патролни летови над Балтикот.

Планот на Алијансата е во тој реон да оперираат десетина борбени авиони во патролни мисии. Партнер во оваа операција на Германија ќе и’ биде Португалија.

Во Софија, претседателот Росен Плевнелиев потенцира дека Бугарија е член на НАТО и засиленото присуство на војска е неопходно.

„Бугарија е активен член на НАТО. Должни сме да обрнеме внимание на сменетиот баланс во Црното море. Треба да ги надградиме своите одбрамбени способности. Гледаме дека се води една целосно насочена политика за дестабилизирање и тоа неможе да остане без одговор“, изјавува Плевнелиев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести