понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Натписи „УЧК“ и „ИСИС“ напишани на манастир

111

Поврзани вести

Натписи „УЧК“, „ИСИС“, „Калифатот доаѓа“ и АКШ (Албанска национална армија) осамнаа на помошните објекти на манастирскиот дворец во Високи Дечани.

Овие како и графити на арапски јазик се напишани со црвена и црна боја.

Фотографиите на социјалната мрежа Твитер ги објавил игуменот на манастирот, Сава Јањиќ.

Полицискиот портпаролЏеват Ибрај вели дека засега нема осомничени, но додал дека се реализираат сите потребни активности.

Чинот на пишување на овие графити ескпресно го осуди претседателката Атифете Јахјага .Таа искажува остра осуда за овој вандализам врз имотот на манастирот во Дечани и го смета за грозен и неприфатлив чин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести