петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Национална жалост во Јужна Африка поради смртта на Мандела

Нелсон Мандела, иконата на борбата против апартхејдот во Јужна Африка и една од највлијателните личности од 20-от век, починал во 96-тата година од животот, а во Јужна Африка е објавена национална жалост.

mandela

Поврзани вести

Посмртните останки на поранешниот јужноафрикански претседател се донесени од неговата куќа во Јоханесбург во главната воена болница во Преторија.

Во Јужна Африка е објавена национална жалост, а знамињата во целата земја се спуштени знамињата на половина копје до денот на погребот.

Во и околу домот на поранешниот претседател на ЈАР во Јоханесбург се собраа стотина лица за да му оддадат почит на својот национален херој.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести