сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

НБА: Атланта подобра од Милвоки, ДеРозан уфрли 42 коша против Хјустон

atlanta

Поврзани вести

Екипата на Атланта продолжува со игрите “топло-ладно”, откако по поразот во Шарлот, синоќа славеше против Милвоки со 101:88.

Најефикасен во победничкиот тим беше ДеМари Керол со 23 поени, на кои додаде и 8 скока и 5 асистенции. Одлични беа и Ал Хорфорд со 18, односно Пол Милсап со 15 поени. Нашиот Перо Антиќ постигна 8 поени за нешто повеќе од 15 минути игра, но особено интересен беше “циркускиот” шут во првата четвртина.

ДеРозан имаше одлична вечер во која постави рекорд на кариерата со 42 поени и 11 скока, со што беше најзаслужен за победата против Хјустон Рокитс. Освен него кај Репторси се истакнаа и Валанчиунас со 15 поени и 9 скока, Вилијамс со 13 поени и Џонсон со 8 поени и 16 скока.

Кај Хјустон стандардно најефикасен беше Џејмс Харден со 31 поен, и дополнети и со по пет скока и асистенции, додека Ариза имаше 15 поени, 8 скока и 5 асистенции.

НБА Резултати:

Шарлот – Бостон 104:116
Филаделфија – ЛА Лејкерс 111:113 (пр)
Торонто – Хјустон 99:96
Атланта – Милвоки 101:88
Мемфис – Сакраменто 97:83
Минесота – Јута 84:104
Портланд – Феникс 109:86

Најчитани вести