среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

НБА: Атланта преку Филаделфија стигна до 30-та победа во сезоната

635567889651437664-atl-phl113

Поврзани вести

Иако настапи без неколку стандардни првотимци, меѓу кои и нашиот Перо Антиќ, сепак Атланта убедливо славеше на гостувањето во Филаделфија со 87:105.

Тренерот Баденхолцер реши да ги одмори Џеф Тиг, Пол Милсап и Демари Керол, па до 30-та победа стигнаа благодарение на Ал Хорфорд, кој со својот прв “трипл-дабл” (21 поен, 10 скока, 10 асистенции) во кариерата беше најзабележителен кошаркар на теренот.

Инаку вечерта ја одбележа плејмејкерот на Минесота, Мо Вилијамс кој на гостувањето во Индијана забележа рекордни сезонава 52 поени, а неговиот тим славеше со 101:110.

НБА Резултати:

Феникс – Кливленд 107:100
Јута – Голден Стејт 105:116
Сакраменто – Далас 104:108 (пр.)
ЛА Лејкерс – Мајами 75:78
Филаделфија – Атланта 87:105
Индијана – Минесота 101:110
Вашингтон – Сан Антонио 101:93

Најчитани вести