вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

НБА: Бостон ја спаси честа на гостите, славеше на гости кај Јута

nba

Поврзани вести

Поради невремето кое го зафати Њујорк, два од планираните седум натпревари во НБА лигата беа одложени. Мечевите Њујорк – Сакраменто и Бруклин – Портланд ќе се одиграат во друг термин.

На останатите пет натпревари домаќините славеа на четири, додека единствено тимот на Бостон Селтикс славеше на гостувањето кај Јута со 90:99.

Најзаслужен за победата беше ветеранот Тајшон Принс, кој имаше учинок од 19 поени, 5 асистенции и 2 скока, а ниту одличните партии на Гордон Хејворд и Енес Кантер кои постигнаа 26, односно 20 поени не му помогнаа на домашниот тим да стигне до победата.

Клиперси стигнаа до петтата едноподруго победа, откако славеа против Денвер со 102:98. Предводени од Џамал Крофорд кој постигна 23 поени, тие стигнаа до 31-та победа во сезоната и се наоѓаат на високото 4-то место во силната Западна конференција.

Оклахома иако играше без без Кевин Дурант, сепак триумфираше над Минесота со 92-84, а феноменалниот Ентони Дејвис повторно ги предводеше Њу Орлеанс до победа над Филаделфија, постигнувајќи 32 поени, дополнети и со 10 скока.

Најчитани вести