вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НБА: Чикаго стави крај на серијата победи на Голден Стејт

chicago

Поврзани вести

Кошаркарите на Чикаго Булс го совладаа Голден Стејт Вориорс со 113:111 и станаа првиот тим од Источната конференција кој сезонава успеал да слави против “воините”.

Чикаго славеше дури по продолжението, а херој во оваа исклучителна победа со која беше прекината серијата на Голден Стејт од 19 едноподруго победи, беше Дерик Роуз, кој постигна 30 поени и 7 скокови. Одлични партии пружија и По Гасол и Жоаким Ноа кои забележаа по 18 поени и 16, односно 15 скокови.

Во поразениот тим најдобар беше Клеј Томпсон со 30 поени и 10 скокови.

НБА Резултати:

Индијана – Торонто 91:104

Детроит – Кливленд 95:103

Мајами – Милвоки 102:109

Далас – Мемфис 90:109

Голден Стејт – Чикаго 111:113 (прод.)

ЛА Лејкерс – Вашингтон 92:98

Најчитани вести