недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НБА: Детроит продолжува со одличните игри – совладан е и Торонто

детроит

Поврзани вести

По трејдот на нивниот довчерашен најдобар кошаркар, Џош Смит, кошаркарите на Детроит играат како препородени.

Наредија неколку победи, од кои дел беа против најдобрите тимови во лигата, а токму таков случај беше и синоќа, кога на гости го совладаа тимот на Торонто Репторс.

“Пистонс” славеа со 111:114, што е нивна 9-та победа на последните 10 натпревари. Победата над Репторси беше нивна мала одмазда за поразот кој го забележаа пред нешто помалку од месец дена, кога загубија од истиот противник на свој паркет.

Најдобар во победничкиот тим беше Брендон Џенингс кој имаше извонредна партија изразена преку 34 поени и 10 асистенции, Грег Монро дополни со 22 поени и 10 скока, додека Андре Драмонд имаше 10 поени и 14 скока. Кај “репторси”, Јонас Валанчунас запиша 31 поен и 12 скока, додека дабл-дабл реализираше и Амир Џонсон со 12 поени и 10 скокови. Сепак, без вообичаениот придонес на нивниот најдобар поентер, Кајл Лаури, кој постигна само 10 поени, домаќините не успеаа да слават против разиграниот Деторит.

НБА резултати:

Бостон – Њу Орлеанс 108:100
Бруклин – Хјустон 99:113
Торонто – Детроит 111:114
Чикаго – Орландо 114:121

Најчитани вести